Upoznajmo čuda prirode
Vruće usne ili šišmišev cvijet samo su neke od biljaka koje nas zapanjuju svojom pojavom i dokazuju nam da priroda uistinu može biti čudesna i lijepa.
Biljke su osnovni dio života na zemlji i vrlo su važan dio u ekosustavu. One su autotrofni organizmi, što znači da same sebi mogu prozvoditi hranu putem fotosinteze. Proizvode kisik koji je važan za većinu organizama. Mogu živjeti na različitim staništima, služe kao izvor hrane za ljude i životinje. Biljke su važne i u medicini jer mnoge od njih imaju ljekovita svojstva, stoga se koriste kako u tradicionalnoj, tako i u modernoj medicini. Njihova raznolikost i sposobnost prlagođavanja čine ih fascinantnima.
Priroda je raznolika i puna iznenađenja, a među najzanimljivijim su svakako i čudne biljke koje svojom neobičnom pojavom, oblikom, izgledom i ponašanjem privlače pozornost i zainteresiranost ljudi.
Tacca chantrieri (crni šišmišev cvijet)

Tacca chantrieri zeljasta je višegodišnja biljka. U prirodi raste u tropskim i suptropskim dijelovima jugoistočne Azije. Ova biljka ima vrlo zanimljiv i specifičan oblik cvijeta ljubičasto-smeđe boje iz kojega rastu trakice nalik na tigrove brkove. Cvjetovi su neobični i podsjećaju na pauka. Listovi su veliki i ovalni, maslinasto zelene su boje, sjajni su i glatki te dugi 20-60 cm. Nalaze se na peteljkama dugim 10-30 cm, a sama biljka može narasti i do 90 cm visine.
Trachyandra tortilis

Ova jedinstvena i zanimljiva sobna biljka poznata je po svojim spiralnim listovima. Porijeklom je iz sušnih regija Južne Afrike i Namibije gdje pretežno raste na kamenitim i pjeskovitim tlima. Ova biljka sporo raste, lićše formira u spiralnom obliku, a može doseći visinu do otprilike 15-20 cm. Listovi su tamnozeleni i uvijeni, a cvjetovi mali bijele ili ružičaste boje.
Palicourea elata, sin. Psychotria Elata (Vruće usne)

Ova tropska biljna vrsta iz porodice broćevki nalik je na usne žarko crvene boje. Prije otvaranja poprima oblik usana. To je vrijeme kad je spremna za oprašivanje pčela i kolibrića. Ovu biljku ne možemo lako pronaći jer joj prijeti izumiranje, a teško je stvoriti uvjete slične kao onima u džungli. Sadrži psihodelična svojstva te treba pripaziti da ne stupite u direktni doticaj. U slučaju da pojedete biljku, mučnina, vrtoglavica i halucinacije samo su neke od nuspojava.
Habenaria radiata (bijela čaplja)

Bijela čaplja vrsta je orhideje a naziv je dobila jer podsjeća na čaplju. Potječe iz istočnih i jugoistočnih dijelova Azije, posebno iz Japana, Kine, Koreje i Tajvana, a najčesšće raste u travnatim močvarama. Ima lijepe bijele cvijetove, duge uske latice I tamnozelene listove koji su raspoređeni u donjem dijelu stabiljke, a može imati osam cvjetova širokih četiri centimetara. Biljka može narasti do 30 cm visine.
Lana Krznar
Fotografije preuzete iz sljedećih izvora:
https://unusualseeds.net/wp-content/uploads/2020/03/Trachyandra-Tortilis.jpg
https://image.dnevnik.hr/media/images/500×310/Jun2023/62562841-cvijet-vruce-usne.jpg
https://bs.plantnet.org/image/o/1917b0f61ccd988918ba62f8a209f4134a8bfbe8