PUTOVANJE KOJE ŠIRI VIDIKE – ČAROBNA PUSTOLOVINA
Od šarenih ulica Mexico Cityja do bijelih plaža Yucatana – spoj kulture, povijesti i prirode
Snovi se ostvaruju
Sve je počelo jednom maminom željom. Još od ranog djetinjstva sanjala je o tome da otputuje u Meksiko. Zadala si je cilj da tamo otputuje tek kada završi doktorat (ili se barem približi kraju). Mama je sada pri kraju svog studijskog programa pa je bilo vrijeme za planiranje našeg putovanja. Putovala sam s mamom i očuhom Filipom. Odlučili smo se za put od četrnaest dana koji je uključivao posjet Meksiku i Kubi. Krenuli smo iza božićnih praznika, letom iz Ljubljane za Istanbul, a potom iz Istanbula za Mexico City. Iako je let trajao osamnaest sati, osjećala sam se odlično i bila spremna za nova otkrića i pustolovine.
Prvi koraci na drugom kontinentu
Odmah nakon slijetanja započeli smo istraživati famozni Mexico City. Prvi izlet bio je Xochimilco. To su šareni brodići koji voze duž duge rijeke. Rijeka je vijugala kroz bujno zelenilo, a njezina površina, iako prljava, svjetlucala je na suncu. Naš brodić bio je ukrašen raznobojnim cvijećem, dok su veseli zvuci mariachia odzvanjali zrakom. Jeli smo tacose i nachose, tipična meksička jela, bogata okusima i mirisima koji su se savršeno uklapali u veselu atmosferu. Saznala sam da je meksička kuhinja pod UNESCO-ovom baštinom.

Fridin plavi svijet Zatim smo posjetili Coyacan, gdje je mama “došla na svoje” posjetom muzeju Fride Kahlo. Kuća u kojoj je Frida živjela bila je obojena u intenzivnu plavu boju, a njezina unutrašnjost odisala je Fridinim duhom. Vidjela sam predivne slike šarenih boja i portrete koji su odavali duboke emocije i borbu ove slavne umjetnice. Posebno me se dojmio autoportret, čiji je pogled bio toliko prodoran da se činilo kao da gleda ravno u mene.

Ritam Coyacana
Obilazak smo nastavili na trgu u Coyacanu, gdje su nas oduševili plesači folklora. Uz dinamične ritmove meksičkih skladbi, odjeveni u šarene nošnje, plesali su s takvom energijom da je publika s oduševljenjem pljeskala nakon svake izvedbe. Trg je bio ispunjen mirisima pečenih kukuruza i svježih tortilja, dok su lokalni prodavači nudili rukotvorine na svojim štandovima.
„Grad plesa, povijesti i tajni“
Sljedeći dan posvetili smo razgledavanju glavnog grada Meksika – Mexico Cityja, u kojem živi više od 22 milijuna stanovnika. Najviše mi se svidio Zocalo trg, ogromna otvorena površina okružena povijesnim zgradama. Štandovi su bili prepuni šarenih rukotvorina, od ručno izrađenog nakita do tekstila ukrašenog tradicionalnim motivima. Po prvi put sam vidjela šamane. Oni su ljudi koji, prema vjerovanju, tjeraju zle sile. Izgledali su mi vrlo neobično jer su nosili puno perja, lišće oko struka, zvečke na nogama i oslikana tijela. Izvodili su plesove oponašajući zvukove životinja, a iz njihovih posuda izlazili su neobični mirisi koji mi se nisu svidjeli. Osjećala sam mučninu pa sam samo promatrala sa strane. Mami je bio san posjetiti meksičku televiziju Televisa jer je u mladosti obožavala gledati meksičke sapunice. Na žalost, zaštitari nas nisu pustili unutra, ali se uspjela slikati ispred zgrade uz veliku reklamu za novu meksičku seriju.
Tragovi prošlosti i ljepota sadašnjosti
Nakon Mexico Cityja uputili smo se na poluotok Yucatan. Yucatan je poznat po tropskoj klimi, prekrasnom tirkiznom moru i bijelom pijesku. Saznala sam da je na Yucatan pao meteor koji je, prema znanstvenicima, označio kraj ere dinosaura. More je bilo toliko prozirno da sam mogla vidjeti i najmanje ribice kako plivaju, dok su valovi lagano dodirivali obalu. Budući da volim dinosaure, ovaj dio Meksika postao je moja omiljena destinacija. Na Yucatanu smo posjetili Chichén Itzá, koje se smatra jednim od svjetskih čuda zbog svoje gradnje i značaja za život Maya. Piramida El Castillo uzdizala se prema nebu, savršeno simetrična, kao da prkosi vremenu. Njeni kameni stepenici pričali su priču o ritualima i astronomskim znanjima Maya.
Rajski otok
Također smo posjetili otok Isla Mujeres (“Otok žena”). Tamo sam se kupala u moru, rashlađivala kokosovim pićem i jela prefine quesadillase. Pijesak je bio tako mekan da je škripao pod nogama, a sunce je obasjavalo sve oko mene stvarajući prizor kao s razglednice. Svaka quesadilla bila je punjena toplim sirom koji se topio u ustima, uz dodatak svježe napravljenog guacamolea.

Glazba, izazovi i oldtimeri
Prema planu putovanja, sljedeća destinacija bila je Kuba. Na žalost, pred kraj boravka u Meksiku počela sam se loše osjećati zbog promjene klime, ali nisam imala izbora nego nastaviti putovanje. U Havani, glavnom gradu Kube, malo toga mi se svidjelo. Grad je bio siromašan i nije nudio mnogo sadržaja. Ipak, vožnja starim automobilima, popularnim “oldtimerima”, bila je nevjerojatno iskustvo. Automobili su bili raznih boja, kao da su izašli iz starih filmova, a vožnju su pratili zvuci kubanske glazbe koji su dopirali iz svake ulice. Na žalost, doživjela sam neugodne situacije jer su lokalci pokušali ukrasti moju jaknu. Kuba me nije oduševila, i jedva sam čekala povratak u Hrvatsku.
„Dome moj“
Put kući bio je naporniji nego dolazak jer smo letjeli preko Venezuele, što je dodatno produžilo vrijeme leta. Sretna sam što sam imala priliku putovati tako daleko i upoznati čarobni Meksiko i Kubu. Na svakom putovanju rastemo, razvijamo se i bogatiji smo za nove spoznaje. Shvatila sam da, ma gdje bila, uvijek ću se željeti vratiti kući, svojoj obitelji i prijateljima.
Nikol Čujko, 6.c